SATU ry on nyt osa Audiovisual Producers Finland - APFI ry:tä

Elokuva- ja tv-alalle on syntynyt uusi kotimaisten sisällöntuottajien yhdistys Audiovisual Producers Finland – APFI ry. Sen tehtävinä ovat suomalaisen audiovisuaalisen sisältötuotantoalan tuottajien edunvalvonta, kansainvälistymisen edistäminen, tekijänoikeuksien kollektiivinen hallinnointi sekä alan tapahtumien ja kilpailujen järjestäminen.

Audiovisuaalisen alan tuottajien edunvalvonta- ja tekijänoikeusyhdistykset Satu ryElokuvatuottajat ryAudiovisual Finland ry sekä Tuotos ry yhdistivät toimintansa yhdeksi yhdistykseksi maaliskuussa 2018. Yhdistymisen taustalla ovat alan kasvavat tarpeet. Markkinoiden jatkuva kehitys, kilpailuedellytysten edistäminen sekä alan kansainvälistyminen edellyttävät yhä tehokkaampaa ja asiantuntevampaa palvelua yhdistyksen jäsenille, asiakkaille ja sidosryhmille.

APFI ry:n toiminnot ja organisaatio järjestellään uudelleen vastaamaan paremmin jäsenten ja asiakkaiden tarpeita. Teknisesti yhdistyminen toteutettiin Tuotos ry:n pohjalle. APFI ry ei kuitenkaan ole vain neljän aiemman yhdistyksen summa, vaan toimintatavoiltaan ja päämääriltään uudenlainen yhdistys. APFI ry:n toiminnanjohtajan rekrytointi on käynnissä.

”Tämä on suorastaan historiallinen tapahtuma; vihdoin alan tuottajia edustetaan saman katon alla! Olemme yksi vahva yhdistys – yksi neuvottelu- ja yhteistyökumppani sidosryhmillemme. Av-alan yhteistyö nousee täysin uudelle tasolle. Yhdistäessämme voimamme kaikkien tuottajien kesken kehitämme alan liiketoimintaa kilpailukykyisemmäksi sekä teemme kotimaisia sisältöjä yhä tunnetummaksi kansainvälisillä markkinoilla”, toteaa Audiovisual Producers Finland – APFI ry:n hallituksen puheenjohtaja Mika Toivainen.

Asiakkaidensa tekijänoikeuksien hallinnoinnin lisäksi APFI ry valvoo jäsentensä (tv-, elokuva-, sekä mainoselokuvatuotantoyhtiöt) etuja ammatillisissa, taloudellisissa ja lainsäädäntöön liittyvissä kysymyksissä niin kotimaassa kuin ulkomailla. Yhdistys ottaa suuremman roolin myös suomalaisen av-alan vienninedistämishankkeiden järjestämisessä sekä koordinoi alan toimijoiden osallistumista kansainvälisiin vientitapahtumiin.

Yhdistyksen rahoitus koostuu jäsenmaksuista, valtion tuista, hankeavustuksista sekä yhdistyksen järjestämien tapahtumien tuotoista. Yhteishallinnointilain mukaisesti tekijänoikeuskorvauksista veloitettavalla hallintopalkkiolla rahoitetaan osa APFI ry:n toiminnasta.

APFI ry:n hallituksen varsinaisia jäseniä ovat Riina Kullas (Moskito Television Oy), Jarkko Hentula (Yellow Film & TV Oy), Riina Hyytiä (Dionysos Films Oy), Elina Pohjola (Pohjola Filmi Oy), Katariina Lehtonen (Otto Tuotanto Oy) ja Martti Sivonen (Banijay Finland Oy) sekä varajäseniä Jonathan Tuovinen (Rabbit Films Oy), Antti Seppänen (Intervisio Oy), Pertti Veijalainen (Illume Oy) ja Mikko Räisänen (Lucy Loves Stories Oy). Hallituksen puheenjohtajana toimii Mika Toivainen (Endemol Shine Finland Oy) ja varapuheenjohtajina Nina Laurio (Solar Films Oy) sekä Lotta Backlund (Warner Bros. International Television Production Finland Oy).

APFI ry:n visuaalinen ilme ja verkkosivusto päivittyvät myöhemmin.

Yhdistyksen säännöt voi lukea täältä.

 

Lisätietoja:

Mika Toivainen, APFI ry:n hallituksen puheenjohtaja, mika.toivainen@endemolshine.fi
Eerika Vermilä, projektipäällikkö, eerika@vermila.fi, p. 050-5772324

TAKAISIN YLÖS